حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: شخصیت جناب عبدالعظیم برای اغلب مردم ناشناخته است، ایشان هم یک شخصیت علمی بود، هم یک شخصیت جهادی بوده و هم ابتکاراتی داشته است… تجلیل از جناب عبدالعظیم، تجلیل از علم و جهاد و زهد و تقوا است.» ۱۳۸۲/۳/۵

   جمعه 8 تیر 1397نظر دهید »

پدر او سید ابوالقاسم پاک نژاد به امر کسب مشغول بود و شهید پس از طی دوران طفولیت به تحصیل پرداخت.

سید رضا، کودکی را در شهر دارالعباده یزد سپری نمود و در سال 1321 هجری شمسی، دیپلم متوسطه را از دبیرستان ایرانشهر اخذ کرد.

او ضمن تحصیل علم جدید به آموختن عربی نیز همت گماشت و مقدمات را نزد حجت الاسلام عرب جم پرداخت.

دکتر پاکنژاد پیش از پیروزی انقلاب اسلامی با انتخاب مسئولیت آموزگاری در مدارس شهر یزد، حسابداری و طبابت و سرانجام ریاست بیمارستان هراتی و بیمه یزد،‌ خدمات قابل توجهی را به همنوعان خود ارائه کرد.

دکتر پاکنژاد در پزشکی و بررسی علوم و معارف اسلامی 110جلد کتاب تألیف کرده اند که مهمترین آنها ˈ اولین دانشگاه و آخرین پیامبر ˈ است که تاکنون 40 جلد آن به چاپ رسیده است.

از تحریرات ایشان مقالاتی در روزنامه های آیین اسلام، طوفان یزد ، ملک یزد، مکتب اسلام و صدای یزد انتشار یافته است.

شهید پاکنژاد از سجایای اخلاقی برجسته ای برخوردار بود و در عبادت، پرهیزگار بزرگواری بود که در سنگر مسجد همیشه در صف اول جماعت قرار داشت و در میدان مبارزات و خدمات اجتماعی همواره مشکلات مستضعفان فکر او را مشغول می کرد و خدمات پدرانه او به ایتام یزد، فوق العاده چشمگیر بود.

او فردی بی آلایش بود و کم سخن می گفت کم می خوابید و بسیار مطالعه می نمود.

شهید پاکنژاد در تمام مدت مبارزات علیه رژیم شاه، علاوه بر خدمات اجتماعی در سنگر مبارزه ، به دفاع از اسلام پرداخت.

از یک سو با سخنرانی های ارشادی در دبیرستانها و مجامع مذهبی ، نسل جوان تحصیل کرده را با مبانی و ارزشهای انسانی و انقلابی اسلام آشنا و از سوی دیگر با افشای رژیم ، ماهیت پلید و منافقانة او را رسوا می کرد و همین امر سبب وحشت ساواک شد، بطوری که دائماً مورد تهدید تلفنی ساواک قرار می گرفت و یک بار نیز به ساواک اصفهان فرستاده شد و پس از آزادی و ادامه مبارزات افشاگرانه ، چند نوبت نیز به مرگ تهدید شد.

او در مسیر مبارزه با ظلم و بیداد و برداشتن نقاب تزویر از چهره سرسپردگان رژیم پهلوی از هیچ تهدیدی به خود نهراسید و همواره اشتیاق به شهادت داشت.

برپایی جلسات تفسیر قرآن سیدرضا پاکنژاد،‌ آوازه شهر یزد و موجب جذب نیروهای مذهبی شده بود.

ساواک با شیوه های مختلف مانند جلوگیری از رسیدن اعلامیه ها و نشریات خارج و داخل کشور به دکتر پاک نژاد سعی داشت نگذارد آن اعلامیه ها، به طور گسترده در یزد پخش شود.

این شهید والامقام که دانش آموخته مکتب امام صادق (ع) بود، توانست فقه و طب را با هم در‌آمیخته، با کنکاش در علوم پزشکی و اسلامی، احکام و فتوای مراجع تقلید را در علم پزشکی بکار گیرد و با پیروزی نهضت امام خمینی (ره) و شکست هیمنه طاغوت، آرزوهای دیرینه سیدرضا نیز محقق شد و توانست برای احیاء فرهنگ غنی اسلامی و خدمت رسانی به محرومان بی هیچ محدودیتی مجاهدت نماید.

او به روحانیت و مرجعیت علاقه فراوان داشت و مطیع ولایت فقیه بود و فرامین ولی فقیه را بی چون و چرا به جان و دل می خرید.

ایشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی در مسئولیت های پزشک درمانگاه، استاد دانشسرای عالی یزد، رئیس بیمارستان امیرالمومنین (ع)،‌رئیس بهداری سازمان بیمه های اجتماعی،‌ معاون درمانگاه، رییس هیئت مدیره گروه فرهنگی علوی در یزد،‌ رئیس هیئت مدیره صندوق جاوید،‌ رئیس هیئت مدیره سازمان خیریه حضرت رضا(ع)،‌ رییس شورای صنایع، رئیس مرکز پزشکی شماره یک و … به خدمت ادامه داد.

شهید سید رضا پاکنژاد در نخستین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی به سبب خدمات برجسته انسانی و اجتماعی که در قبل و بعد از پیروزی انقلاب داشت و نیز به دلیل سوابق درخشان علمی و دینی خود، از سوی مردم دارالعباده یزد راهی خانه ملت شد.

او در مدت کوتاه نمایندگی اش با عضویت در کمیسیون برنامه و بودجه، برای حذف نظام پوسیده و بوروکراسی به جا مانده از رژیم پهلوی تلاش گسترده ای کرد.

شهید پاکنژاد،‌ انقلاب اسلامی ایران را سر منشاء بیداری جهان اسلام می دانست و اعتقاد داشت ˈ با رهبری حضرت امام خمینی که طلیعه دار صدور اسلام به جهان گردید و با رهبری معظم له ، انقلاب اسلامی ایران سرآغاز انقلاب های اسلامی دیگر کشورها شد.ˈ

این شهید عقیده داشت:‌ ˈ… نمی توان به انقلاب ایران جز به اسلامی بودنش فکر کرد و ستون بزرگ نگهدارنده این دست بت شکن و این دستی که سبب شد.

این محقق متعهد،‌ شامگاه هفتم تیر سال 1360 به همراه دیگر برادرش سید محمد که او نیز از اعضاء حزب جمهوری اسلامی بود به سوی آسمانها پر گشودند و با اهداء خون سرخ و علوی خود، تضمین کننده حیات سرخ انقلاب و اسلامیت جمهوری اسلامی ایران شدند.

پیکر غرق به خون و پاره پاره شهید دکتر سیدرضا پاکنژاد در گلزار شهدای یزد به خاک سپرده شد. روحش شاد و یادش گرامی باد.
منبع:سایت ایرنا


موضوعات: مناسبتها, شهدا
   پنجشنبه 7 تیر 1397نظر دهید »

شهید سید محمد پاک نژاد در سال 1318 در یزد در خانواده ای نسبتاً متوسط و روحانی به دنیا آمد و خانواده او از علما و روحانیون و طراز اول یزد بودند. شهید پس از اخذ دیپلم بنا به علاقه ای که به مذهب داشت کشور لبنان را برای ادامه تحصیل برگزید و از محضر امام موسی صدر بهره مند شد و در رشته اقتصاد اسلامی تز دکتری را نوشت و بیست سال در خارج از کشور زندگی کرد. در فعالیتهای انجمن های اسلامی آموخته هایش را به عمل کشاند از مبارزات معروف او اعتصاب غذا به خاطر سفر شاه معدوم به سوئیس با همراهی چندی از برادران همفکرش انجام گرفت. و به منظور معرفی جنایات رژیم بدنیا بود که به هدفش رسید. پس از پیروزی انقلاب به ایران آمد تا در هیئت مدیره چوب و کاغذ برای هر چه فعال تر کردن صنایع کشور و نهایتاً خودکفایی مملکت گام بسزایی بردارد. شهید قرآن را همیشه به همراه داشت و عشق می ورزید و بدینوسیله روحیه اسلامی خویش را تقویت می نمود. شهید آرزوی رفتن به جبهه و شهادت را داشت و معتقد بود در هر سنگری می توان صادقانه خدمت کرد ولی امروز مهمترین سنگر مبارزه در جبهه های جنگ حق علیه باطل است . ولی سر انجام به همراه برادرش سید رضا پاک نژاد در هفتم تیر ماه 60 در حزب جمهوری به شهادت رسید.
منبع:سایت تبیان


موضوعات: مناسبتها, شهدا
   پنجشنبه 7 تیر 1397نظر دهید »


🔰رهبرانقلاب: شهادت هم زخم است و هم مرهم
Khamenei_ir@

کلیدواژه ها: رهبر انقلاب, شهادت
   یکشنبه 27 اسفند 1396نظر دهید »

 

رهبرانقلاب: این ملت مرهون فداکاری شهیدان عزیزی است که این منطقه عظیم را با جسم و جان خود محافظت کردند، و استقلال کشور و عزت این ملت را حفظ کردند.

❣️ khamenei_reyhaneh@

   چهارشنبه 23 اسفند 1396نظر دهید »

 

⭐️رزمندگان دوران دفاع مقدس، شیران روز و عابدان شب بودند… ‌

 

‌ defamoghaddas@

   سه شنبه 22 اسفند 1396نظر دهید »


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای شب گذشته با حضور در منزل خانواده شهید علی بایرامی از شهدای ناجا در اغتشاشات اخیر خیابان پاسداران تهران، یاد این شهید عزیز را گرامی داشتند. ۹۶/۱۲/۱۶

Khamenei_ir@


موضوعات: مناسبتها, شهدا
   پنجشنبه 17 اسفند 1396نظر دهید »

​‍ 🌹 شهید سید مجتبی علمدار 🌹

💠 مادر پهلو شڪسته

💐 سید مجتبی خیلے حضرت زهرا سلام الله علیها رو دوست داشت … یه شب دیدم صدای ناله از اتاقش بلند شد ؛ با نگرانے رفتم سراغش دیدم پاهاش رو تو شڪمش جمع ڪرده ، دستش هم روی پهلوش گذاشته و از درد دور خودش مےپیچه و بلند بلند هم داد مےزد : آخ پهلوم … آخ پهلوم … چند دقیقه بعد آروم شد ؛ گفتم : چته مادر ! چے شده ؟ گفت : مادر جان !  از خدا خواستم دردی ڪه حضرت زهرا (س) بین در و دیوار ڪشید رو بهم بچشونه ؛ الان بهم نشون داد … خیلے درد داشت مادر … خیلی  …

 

💞 shohada_razmandeim @💞


موضوعات: شهدا
   پنجشنبه 10 اسفند 1396نظر دهید »

🔺بیانات رهبرانقلاب درباره شهید خرازی

🌷سالگرد شهادت شهید خرازی

Khamenei_ir@ 

   چهارشنبه 9 اسفند 1396نظر دهید »

سلام بر مهمان ثارالله، سلام بر انصارالله

خوش آمدی ای شهید خدایی خوش آمدی ای سرباز خمینی

امروز(یکشنبه ۲۹بهمن) پیکر مطهر شهید گمنامی که در عملیات رمضان در شرق بصره به شهادت رسیده بود، در دستان مردم شهید پرور یزد تشییع و در موزه دفاع مقدس یزد آرمیده شد.

ان شاءالله که پیرو خوب راه شهدا باشیم و شفاعتشان شامل حالمان گردد.

آمین یا رب العالمین


موضوعات: مناسبتها, شهدا
   یکشنبه 29 بهمن 1396نظر دهید »


🌷 رهبرانقلاب: درود خدای توانا بر دلهای پرظرفیت مادرانی که پس از هجرت جگرگوشه‌گان دلبندشان به نشانه‌ئی از پیکر پاک آنان دل بستند و به آن نیز دست نیافتند. ۹۳/۰۳/۱۷
❣️ Khamenei_Reyhaneh@

   شنبه 28 بهمن 1396نظر دهید »


السلام علیک یا انصار دین الله

شهید گمنام سلام

امروز مدرسه علمیه حضرت زینب سلام الله علیها یزد میزبان مهمانی گرانقدر بود.

میزبان شهید گمنام خوشنام  ۱۹ساله

ان شاء الله که بتوانیم راه شهدا را ادامه داده و مورد شفاعتشان قرار بگیریم.


موضوعات: مناسبتها, شهدا
   شنبه 28 بهمن 1396نظر دهید »


مراسم وداع با شهید گمنام ۲۰ساله امروز (شنبه ۲۸ بهمن) در محل باغ موزه آثار دفاع مقدس یزد (ویژه خواهران) برگزار شد.


موضوعات: مناسبتها, شهدا
   شنبه 28 بهمن 1396نظر دهید »


موضوعات: سخنان ناب, عکس, شهدا
   چهارشنبه 31 خرداد 1396نظر دهید »